بازار مسکن و املاک ایران اردیبهشت 95

 

به گزارش از دنیا ی اقتصاد، برون رفت از رکود بازار مسکن مانند املاک ایران نشان می دهد، بخش مسکن حتی زمانی که عرضه از تقاضا مسکن بیشتر است، با شناسایی منشا رکود و از بین بردن آن می تواند به موتور محرک بقیه بخش های اقتصاد تبدیل شود و باعث رونق اقتصادی شود.

 

مدیر عامل بانک مسکن از تلاش برای اخذ مجوز تاسیس صندوق های پس انداز منطقه ای برای هر استان خبر داد. کارکرد این صندوق ها اعطای تسهیلات ساخت و ساز مسکن در منطقه ای خاص است. حداقل سرمایه برای صندوق ساخت و ساز مسکن در تهران 50 میلیارد تومان، کلان شهر ها 30 میلیارد تومان و سایر شهرها 10 میلیارد تومان می باشد.

مدیر عامل بانک مسکن افزود: اخیرا بانک مرکزی برای موسسات پس‌انداز منطقه‌ای دستورالعملی تدوین کرده که عملکرد آن تامین مالی ساخت‌و‌ساز در یک منطقه یا استان خاص است و استانداران می‌توانند با تشکیل چنین صندوق‌هایی در استان‌های خود که بانک مسکن می‌تواند ۲۰ درصد سهام هر یک از این صندوق‌ها را تامین کند به اقدامات دولت برای خروج بخش مسکن از رکود کمک کنند. وی همچنین برنامه بانک مسکن در سال جاری را تامین مالی یک میلیون واحد مسکونی دانست و تاکید کرد: ۴۰۰ هزار واحد از این یک میلیون تسهیلات، ساخت مسکن جدید یا خانه نو را شامل می‌شود.

 

مسکن در حال خروج از رکود

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه به تدریج در حال خروج از رکود هستیم، گفت: با خروج مسکن از رکود سایر بخش‌های اقتصادی نیز مانند صنعت لوازم خانگی، فولاد و سیمان نیز از رکود خارج خواهند شد. به گزارش پایگاه خبری وزارت راه‌وشهرسازی، عباس آخوندی با بیان اینکه تحریک تقاضای مسکن بسیار سخت است و از سویی بدون تحریک تقاضا کاری نمی‌توان برای بخش مسکن کرد، افزود: در تهران در آمارهای سال‌های ۹۱ و ۹۲ گفته می‌شد ۴۰۰ هزار واحد ساخته شده ولی فروش نمی‌رود. در سراسر کشور نیز تعداد زیادی واحدهای مسکونی خالی داریم که فاقد تقاضا هستند بنابراین عرضه مسکن بدون تقاضا به این وضعیت دچار می‌شود که در گذشته شاهد بودیم؛ باید بین عرضه و تقاضای مسکن تعادل ایجاد شود.

 

 


تاریخ: 1395/2/28